loader

Praktické tipy pro první samostatné bydlení

Vylétnout z rodného hnízda do vlastního bytu či pronájmu je sice pro mladé lidi fajn, ale také je ve většině případů potřeba jejich nový domov vybavit. Nebo jim alespoň se zařizováním pomoci. Co je nezbytné pro první pohodové bydlení mladých a na co se často zapomíná?

Co člověk, to názor na to, jak by mělo vypadat vybavení prvního bytu. Kromě základních zařizovacích předmětů, k nimž patří postel, stůl, židle a skříň, či nádobí a základní vybavení kuchyně, se požadavky různí dle priorit. Pokud se právě chystáte zamávat potomkovi, který se rozhodl osamostatnit, vyšlete ho do nové životní etapy s věcmi, které mu přechod z rodičovské péče usnadní.

Dobře vypráno a usušeno

Poměrně zásadním doplňkem nového bydlení je pračka. Tedy za předpokladu, že nechcete, aby syn či dcera každý pátek přešlapovali před vaším bytem s rancem špinavého prádla a požadavkem na vyprání a vyžehlení přineseného, a to nejdéle do konce víkendu. Námitka, že se ji nenaučí obsluhovat, neobstojí. Už proto, že se prodávají pračky, které lze obsluhovat jedním tlačítkem. 

Vyberte takovou, jejíž univerzální program je koncipován na tři kilogramy prádla, což je množství, které za týden jeden člověk nasbírá. S praním vyvstává problém, kde prádlo sušit. V malém startovacím bytě bez balkonu to může být složité, proto raději pořiďte model se sušičkou. Výhodou je, že některé takto usušené oblečení není ani třeba žehlit. Pračky se sušičkou se přitom dnes dají sehnat i v cenách okolo 12 000 korun.

GW2Q8071

Jako ze škatulky

Ne každý mladý muž či žena zvládnou napoprvé vyžehlit košili, sukni nebo kalhoty bez jediného faldu klasickou žehličkou. Jelikož ale nemohou chodit do práce či na přednášky ve špatně vyžehleném oblečení, zainvestujte do napařovače oděvů. Tahle šikovná pomůcka několika rychlými tahy uvede do pořádku veškeré zmuchlané oděvy a navíc je zbaví i případných pachů. Existují vertikální parní žehličky se stojanem a zabudovaným věšákem pro zavěšení oděvu, které toho vzhledem k velikosti nádoby na vodu vyžehlí více a díky příkonu důkladněji, počítejte, ale se složitější manipulací. Vždy po ruce je připraven ruční napařovací žehlící systém, jehož výkon je sice o něco menší, ale zato se s ním lépe manipuluje.

Co bude k večeři?

Maminka nenavaří, takže dítko si potřebuje připravit něco k snědku samo. Pro tyto začátky velmi dobře fungují multifunkční mikrovlnné trouby, které v sobě snoubí více možností příprav jídla. Začátečníci, kteří se teprve učí vařit, si v nich zvládnou rozmrazit a ohřát jídlo, pokročilejší si v nich mohou péct, grilovat, smažit apod. Spousta možností v jednom přístroji současně šetří místo, což se v malém bytě také počítá.

GW2Q8059

Kam s potravinami?

Občas se v rodině najde volná lednička, takže teoreticky odpadá vydání s pořizováním nového přístroje. Prakticky to však většinou bývá tak, že darovaný přístroj je zbytečně velký jak rozměrově, tak obsahem. Rozmyslete si proto, zda by nebyla lepší investice do nové ledničky určené do malých prostor ve velikosti pro jednoho, maximálně pro dva lidi. Šikovné lednice s automatickým odmrazováním seženete už od cca 5 500 korun.

Kdo bude uklízet?

V bytě je třeba pravidelně vysávat podlahu. Nesázejte příliš na to, že váš potomek pravidelně zapne lux, popadne prachovku a bude uklízet. Líbit by se mu ale mohl robotický vysavač, který spustí jedním prstem a může jít pryč. Při výběru se zaměřte na navigaci, nejlépe s GPS, laserem nebo kamerovým systémem, které dokážou téměř stoprocentně uklidit celý prostor. Velikost nádoby závisí na tom, zda má váš potomek psího či kočičího kamaráda. A není tak úplně od věci, když vysavač upozorní, že už potřebujete vysypat.