loader

Jak správně určit cenu nemovitosti?

Ještě před samotnou přípravou nemovitosti k prodeji je potřeba nastavit její správnou tržní cenu. Klienti mi často říkají: ,,Zkusíme to nabídnout za vyšší cenu. Vždy přeci můžeme jít s cenou dolů.”...

Ano, to je sice pravda. Vždy můžete jít s cenou dolů. Pokud ale v první fázi nabídku tzv. “přepálíte”, s cenou pak už jít dolů musíte, protože Vaše předražená nemovitost je již “okoukaná”. Lidé si myslí, že je s ní něco špatně, když se tak dlouho prodává a nikdo ji nechce.

Poté často i po razantní slevě není o takové nemovitosti zájem. Pokud pak majitelé chtějí takovou nemovitost prodat, jsou mnohdy nuceni jít hluboko pod její skutečnou tržní cenu.

V dnešní době internetu se Vám těžko stane, že se objeví vysněný kupec, který Vaši nemovitost koupí za nadsazenou cenu. Klient je v dnešní době si informace sám aktivně vyhledává, ceny porovnává a dělá si tzv. průzkum trhu s nemovitostmi. Proto je nemožné, aby na Vaši prohlídku vůbec přišel a když ano, tako možná pouze ze zvědavosti. 

Ať chceme, či nechceme, žijeme v době konkurence a Vaší konkurencí jsou právě nemovitosti nabízené ve Vašem okolí. Správně nastavená tržní cena je tedy základním kamenem úspěšného prodeje.

Většina cenových map na internetu neudává správné informace a nabídkové ceny na realitních portálech obvykle zobrazují spíše zbožná přání prodávajících, než skutečnou prodejní cenu. Jak tedy určit správnou tržní cenu nemovitosti? 

Doporučuji Vám zjistit si ceny podobných nemovitostí prodaných za posledních 12 měsíců v okolí. Ještě jednou zdůrazňuji PRODANÝCH. Nejlepší informace získáte od majitelů nebo realitních makléřů, kteří podobné nemovitosti v dané lokalitě prodali nebo aktuálně nabízí. Zeptejte se jich, jak dlouho se daná nemovitost prodává a jak se prodej vyvíjí. Kolik dostali cenových nabídek, v jaké výši atd.

Já osobně mám přístup k cenám z katastru nemovitostí. Jedná se o ceny, které jsou uvedené přímo v kupních smlouvách. Mluvíme tedy o přímých prodejních cenách, díky kterým se nastavuje cenotvorba. Tyto ceny se v mnoha případech výrazně liší od cen, které vidíte jako nabídkové na internetu, které jsou mnohdy zbožným přáním. Pokud budete mít zájem, zavolejte mi a já Vám cenovou mapu pro Vaši nemovitost připravím.

Ing. Petr Dvořák – jak prodat nemovitost za nejvyšší cenu www.realitydvorak.cz

Cenová mapa může vypadat např. takto:1_Foto Cenova mapa