loader

Jak postupovat při výběru bytu?

Koupě bytu je zásadní životní milník a kdo má tuto zkušenost za sebou, dá mi jistě za pravdu, že celý proces nemusí být procházkou růžovým sadem. Z mé praxe a zkušeností jako nejdůležitější vidím, ujasnit si a odpovědět vzevrubně na otázku: Jaký byt vlastně hledám a jaká kritéria by měl splňovat?

Napište si na papír vše, co by taková koupě měla splňovat:

  • lokalita, 
  • dispozice,
  • příslušenství - např. garáž, balkon, výhled, orientace bytu aj.

Máte nějaké priority? A jste ochotni dělat kompromisy? Je pro vás na prvním místě lokalita, nebo budete ochotni bydlet jinde, pokud najdete vysněný byt s předzahrádkou či výhledem na Hradčany? Promyslete si dopředu všechny varianty... Při koupi bytu - obzvláště v dnešní době - hraje velkou roli schopnost rychlého rozhodování. 

Dalším důležitým krokem je zjistit si stav svého účtu, případně kontakovat hypotečního poradce. Ten vám vypočítá, na jakou vyši hypotéky můžete s vaším příjmem, příp. příjmy, dosáhnout. Ke koupi bytu či rekonstrukci můžete použít i stavební spoření. (Viz tabulka č.1 nejvýhodnější stavební spoření - zdroj: Skrblik.cz)

Snímek obrazovky 2018-03-16 v 5.10.13

Poté můžete začít hledat svůj vysněný byt buď sami, nebo přes svého osobního realitního makléře. Výhodou spolupráce s ním je například možnost zprostředkování koupě bytu ještě před jeho zadáním do veřejné nabídky. Vy se tak můžete dostat k nemovitostem, které nebyly zatím nikde inzerovány. Realitní makléř může navíc nemovitost prověřit, provést kontrolu a zhodnotit její technický stav. Při výběru rovněž doporučuji prověřit si aktuální LV (list vlastnictví) bytu, domu i pozemku, zjistit věcná břemena, případně jiná omezení. Zkuste kontaktovat správu domu, zajistěte si prohlášení vlastníka, nabývací titul a nezapomeňte na kvalitní právní servis… I o to vše se může postarat váš realitní agent. 

Některé informace o bytu jsou mnohdy opomíjené, ale vzhledem k důležitosti koupě hrají významnou roli. Je proto dobré si pohovořit s předsedou výboru SVJ, abyste měli přehled o  fungování společenství vlastníků, stavu účtu, plánovaných opravách domu a třeba i o případných neplatičích. Koupě bytu je zásadní životní milník a kdo má tuto zkušenost za sebou, dá mi jistě za pravdu, že celý proces nemusí být procházkou růžovým sadem. Z mé praxe a zkušeností jako nejdůležitější vidím, ujasnit si a odpovědět vzevrubně na otázku: Jaký byt vlastně hledám a jaká kritéria by měl splňovat?

Máte další dotazy k problematice? Kontaktujte mě! Rád vám pomohu...