loader

4 jednoduché tipy pro správné uspořádání ložnice

Chystáte se na přestavbu stávající ložnice anebo dokonce zařizujete novou? Máme pro vás několik rad, na co byste měli během úprav myslet. Důležité jsou totiž nejen aktuální trendy, ale také nadčasovost.

Dřív, než začnete se samotným zařizováním, je třeba vybrat pro ložnici vhodnou místnost. Jestli máte možnost, neváhejte a zvolte pro ni východní část bytu či domu. Výsledkem bude příjemné ranní probuzení sluníčkem a večer bude místnost i v letních měsících relativně chladná. Pro zdravý spánek je také důležité, aby místnost byla dobře větratelná, protože kvalitě spánku nic neprospěje tolik, jako čerstvý vzduch.

Malá, nebo velká?

Na velikosti zase až tak moc nezáleží. Máte-li obavy z příliš malé místnosti, zažeňte je. I na malém prostoru lze vytvořit pěknou a útulnou ložnici, stačí jen vhodně uspořádat nezbytný nábytek, nezaplnit prostor haldou nepotřebných věcí, zbytečných dekorací a stohy nevyžehleného prádla.
Finální uspořádání nábytku a doplňků se s trochou snahy a rozumu dá zvládnout i svépomocí bez služeb bytového architekta. Vašim cílem by ale vždy měla být ložnice funkční i útulná.

GW2Q3416

Tmavá, nebo světlá?

Pravda je, že v tmavé místnosti se snadněji usíná, ale příliš hluboké tóny můžou mít negativní vliv na psychiku, protože často působí dramaticky až depresivně. Světlá ložnice naopak navozuje klid a duševní čistotu, ale je zde příliš světla. Poku se nemůžete rozhodnou, ideální je kombinovat barvy. V případě, že toužíte po světlé ložnici, postačí vám kvalitní závěsy, které na spánek místnost zatemní. Do ložnice se obecně hodí zemité barvy, které působí neutrálně. Vyvarujte se výrazných vzorů a barev na základním nábytku a stěnách ložnice. Je snažší vyměnit rudý polštář s ornamenty než vestavné dveře skříně.

Jaké materiály?

Stále oblíbenější jsou přírodní materiály, ty totiž nikdy nezestárnou a spojení s přírodou navozuje vytoužený klid. Kromě dřevěného nábytku můžete přírodu zakomponovat i do samotné postele, na trhu naleznete také přírodní matrace, polštáře i peřiny, které zajistí kvalitnější odpočinek. Novinkou poslední doby je využívání netradičních přírodních materiálů, příkladem mohou být dřevěné postele čalouněné vlnou, mýkanou bavlnou nebo sametem.

GW2Q9069

Čím nejlépe zařídit?

Aby se v ložnici příjemně odpočívalo, volte co nejméně zbytečností i nábytku. Dominantou je samozřejmě postel, na kterou soustřeďte veškerou pozornost. K ní náleží z každé strany jeden noční stolek a na něj lampička. Velmi často je součástí ložnice i prádelník nebo dokonce šatní skříň. Ideální samozřejmě je varianta s oddělenou šatnou. Pokud ale na tuto možnost nemáte dostate finančních prostředků, vybírejte ideálně skříně vestavěné, působící jako čistá a téměř hladká stěna. Stále mějte na mysli základní pravidlo - v ložnici by nic nemělo překážet a místností by se mělo dát bez omezení procházet. Vzdušnost, pohodlí a čistota interiéru jsou základem kvalitního odpočinku.

Trendem jsou čistě přírodní polohovací postele s vysokými matracemi, do kterých je zabudována speciální technika umožňující nadzvednutí horní či spodní části. Polohovací postele tak usnadňují i zpříjemňují například četbu či sledování televize a dokážou odlehčit špatnému prokrvování dolních končetin.